:: Historia flagi GÓRNEGO ŚLĄSKA ::
Flaga Woj. Śląskiego

flaga górny śląsk W czasach pruskiej prowincji Śląsk, obszar Górnego Śląska używał flagi, ze złotym (żółtym) pasemu u góry i błękitnym (niebieskim) na dole. Barwy flagi oczywiście wywodziły się bezpośrednio z barw herbu, w tym przypadku górnośląskiego,flaga górnegośląskaktóry później również został umieszczony w centralnym miejscu flagi. W przeciwieństwie do flagi Dolnego Śląska, flaga górnośląska od początu miała jednakowe barwy. Jednak i w tym wypadku dokonywano zmian polegających na umieszczaniu na fladzze róznych herbów Górnego Śląska. Na jednych flagach (po prawej stronie) był to herb nawiązujący bezpośrednio do herbu piastów górnośląskich na innych był to herb z czasów pruskich górnegośląska przedstawiający na tarczy w polu błękitnym pół złotego orła, pod nim złotą kosę w pas i skrzyżowane złote młotki górnicze. Orzeł symbolizował Śląsk, kosa rolnictwo, skrzyżowane młotki górnicze przemysł wydobywczy. flaga górnegośląskaNatomiast W 2001r. przez Sejmik Województwa Śląskiego zostły ustalone dwie flagi: flagę województwa śląskiego, który stanowi płat zachowujący proporcje 5:8, składający się z trzech poziomych pasów: od góry pas błękitny stanowiący 2/5 szerokości, w środku pas żółty 1/5 szerokości i od dołu pas błękitny o szerokości 2/5 szerokości płatu.flaga urzędowaoraz flagę urzędową będącą uroczystą odmianą flagi wojewódzkiej, którą stanowi błękitny bławat zachowujący proporcje 5:8, na środku umieszczone godło zwrócone jest w stronę drzewca. Flaga urzędowa jest dwustronna. Pomimo ustanowienia w/w flag województwa śląskiego bardzo chętnie i chyba najczęściej wykorzystywaną flagą reprezentującą Górny Śląsk, jest flaga w barwach ze złotym pasem u góry i błękitnym na dole, na środku której umieszczony jest złoty orzeł na błękitnej tarczy herbowej czyli krótko mówiąc herb Górnego Śląska.

:: Historia flagi DOLNEGO ŚLĄSKA ::
Flaga Dolnośląska

flaga dolny śląsk W czasach pruskiej prowincji Śląsk, obszar Dolnego Śląska używał flagi, z białym pasem u góry i złotym (żółtym) na dole. Barwy flagi wywodziły się bezpośrednio z barw herbu dolnośląskiego, flaga prowincji dolny śląskktóry później został umieszczony w centralnym miejscu flagi. W kolejnych latach flaga dolnośląska przeszła klika znaczących zmian. W 2000r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego, przyjął falgę, która przedstawiała dwa pasy (biały u góry i czerwony na dole) oraz umieszczonego centralnie na środku czarnego orła na złotej tarczy herbowej. Tak wyglądająca flaga obowiązywała od 2001r. do czasu zniesienia jej w 2008r, na skutek skargi złożonej do Sejmiku przez Wojewodę Dolnośląskiego. Flagę należało unieważnić ponieważ przepisy zabraniają umieszczania na barwach narodowych jakichkolwiek symboli. flaga prowincji dolny śląskflaga prowincji dolny śląskW związku z tym Komisja sejmiku, przystąpiła do opracowywania nowej flagi i przedstawiła kilka wzorów, na których był pomniejszony orzeł z poziomymi pasami, nazywany flagą "szwedzką" lub "południowoafrykańską". Jednak ostatecznie przegłosowano inny projekt, ten sam czarny orzeł, ale tym razem na złotym tle, a nie biało-czerwonym. Mimo wybrania innego wzoru i ta flaga długo nie obowiązywała, ponieważ została negatywnie zaopiniowana w 2009r przez Komisję Heraldyczną, która wobec znajdującego się na fladze czarnego orła z herbu dolnośląskiego postawiła zarzuty: zbyt płaska głowa orła i oko bez drapieżnego błysku. W sumie uwag było dziesięć. Po wywołujących salwy śmiechu uwagach, dokonano stosownych zmian widocznych na poniższym zdjęciu:

zmiany orła

i przyjęto nowy projekt flagi, która obecnie obowiązuje na Dolnym Śląsku (widoczna na początku tego artykułu). Jest nim złoty płat o proporcjach 5:8 na którym umieszczony jest centralnie (po poprawkach) czarny orzeł dolnośląski.

Pasek społeczności
Warto wiedzieć
Pod ci komputer?
Zrob coś przi chałpie
Jeździj łoszczyndnie
Design :: Opracowanie :: Copyright 2014 by Fazi